Baza wiedzy

Co można podłączyć do rekuperatora?

Najczęstszym pytaniem, jaki słyszymy od Inwestorów jest pytanie o możliwość podłączenia urządzeń umożliwiających dodatkowe podgrzanie (zimą), lub schłodzenie(latem) powietrza wentylacyjnego. Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że rekuperacja jest systemem wentylacji, a nie ogrzewania lub klimatyzacji jak sądzą niektórzy. Owszem, wentylacji z ODZYSKIEM CIEPŁA, ale jednak nie ogrzewania. I owszem, WENTYLACJI, ale nie klimatyzacji. Rekuperator wysokiej klasy, o rzeczywistym odzysku ciepła rzędu 90% potrafi zimą temperaturę powietrza zewnętrznego podnieść od 0°C do +17°C pod warunkiem, że w tym samym czasie będzie usuwał z pomieszczeń danego budynku powietrze zużyte o temperaturze 20°C i wilgotności ok. 30%. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że nie mając rekuperatora skazani bylibyśmy na tradycyjną wentylację grawitacyjną, a wówczas temperatura powierza nawiewanego przez nawiewniki okienne miałaby 0°C. Wówczas straty na ogrzewaniu byłyby znaczne, bo trzeba podgrzać powietrze świeże do 20°C nie od 17°C, ale od 0°C. Istnieją jednak rozwiązania, pozwalające na jeszcze większe usprawnienie i zminimalizowanie zużycia ciepła w Państwa domu.

NAGRZEWNICA WTÓRNA
Nagrzewnica wtórna, którą można podłączyć do układu nawiewnego dodatkowo podgrzeje powietrze wentylacyjne do temperatury nawet 25-49°C, w zależności od tego na którym biegu pracuje rekuperator ( im niższy bieg, tym wyższa temperatura). Nagrzewnica taka może być zasilana zarówno elektrycznie, jak i wodą z układu C.O.

NAGRZEWNICA WSTĘPNA
Można również zastosować nagrzewnicę „wstępną”. Montuje się ją na przewodzie czerpni- tam gdzie zasysa się powietrze świeże, jeszcze zanim dotrze ono do rekuperatora. Zazwyczaj nagrzewnica wstępna jest zasilana elektrycznie, gdyż wodna nagrzewnica podczas ciężkich mrozów narażona byłaby na uszkodzenie. W większych instalacjach przemysłowych wstępna nagrzewnica wodna zabezpieczona jest przed zamarznięciem podczas przerwy w pracy w czasie mrozu szczelną przepustnicą zamykającą do niej dostęp zimnego powietrza. Takie rozwiązanie zalecane jest w strefach kraju o bardzo niskich temperaturach zimą ( np. tereny górskie), gdyż spowoduje, że praktycznie nigdy nie włączy się nam układ przeciwzamrożeniowy. Nie ma ona jednak większego wpływu na podniesienie temperatury powietrza nawiewanego. Wynika to z faktu że im większa jest różnica temperatury między powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku, tym większa jest sprawność rekuperatora.

Ta strona używa plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie wyłączyłeś COOKIES w Swojej przeglądarce, nasza strona będzie używała ich zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami sieciowymi. Ich celem jest identyfikacja komputera użytkownika w celu szybszego dostępu do niezbędnych zasobów oraz w celu gromadzenia danych statystycznych.