Baza wiedzy

Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy Wymiennik Ciepła, jest kolejnym urządzeniem, które możemy podłączyć do rekuperatora, jest on natomiast jak sama nazwa wskazuje elementem znajdującym się w gruncie, pod powierzchnią terenu.

Przepływające przez niego powietrze od gruntu ogrzewa się zimą oraz schładza latem, po czym trafia do rekuperatora i dalej do pomieszczeń. Oczywiście powietrze nie płynie samoistnie, lecz jest zasysane przez wentylator rekuperatora. Zaletą tego rozwiązania jest jego działanie dwubiegunowe- podgrzewanie i chłodzenie w zależności od potrzeb.

Wysokiej klasy GWC zimą powietrze transportowane na rekuperator podgrzeje do temperatury w zakresie 0 do +3°C niezależnie od tego czy na wejściu do GWC będzie -20 czy -5°C.

Latem GWC jest nieco mniej stabilne, jednak można przyjąć, że temperatura nawiewu oscyluje między + 14, a +20°C w zależności od temperatury zewnętrznej ( przy czerpni do GWC). Realnie pozwala to na utrzymanie temperatury w budynku dobrze docieplonym, o niewielkiej ekspozycji okien na słońce na poziomie o ok. 4 do 6°C niższej niż na zewnątrz budynku. Jednak należy pamiętać że są różne rodzaje GWC , które nie są sobie równe pod względem wydajności.

Ta strona używa plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie wyłączyłeś COOKIES w Swojej przeglądarce, nasza strona będzie używała ich zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami sieciowymi. Ich celem jest identyfikacja komputera użytkownika w celu szybszego dostępu do niezbędnych zasobów oraz w celu gromadzenia danych statystycznych.